Poskytujeme profesionálnu 3D tlač
Využívame najmodernejšie technológie, vďaka ktorým je výroba prototypov oveľa rýchlejšia a dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. Firma MiRe umožňuje veľkým spoločnostiam, malým podnikom či startapistom preniesť ich nápady do skutočnosti.
3D tlač, ktorú ponúkame umožňuje výrobu aj najnáročnejších dizajnov kedykoľvek, keď nie je potrebná masová výroba, alebo v prípade, že časová dostupnosť je nevýhnutná. Týmto 3D tlač ušetrí možstvo finančných prostriedkov pre našich klientov.
Neváhajte nás kontaktovať, prípade akýchkoľvek otázok. Veľmi radi Vám pomôžeme. Kotaktovať nás môžete tu.
Výroba plnofarebných miniatúrnych makiet miest
Plnofarebná 3D tlač
Ponúkame profesionálnu 3D tlač na tlačiarni od americkej firmy 3D Systems, ktorá ako jediná dokáže tlačiť 3D modely v plnofarebnom rozlíšení. Ponúkame 3D tlač v materiály sadrový kompozit, ktorý je plnofarebný, pevný a tvrdý materiál a ideálny na zhotovenie architektonických modelov, figúrok prezentačných a nefunkčných prototypov, kde je potrebné farebne odlíšiť jednotlivé časti.
Použitie
Architektonické modely, figúrky, dizajnérske modely, reklamné predmety, 3D kartografické mapy, tvarové štúdie, master modely na výrobu foriem.
Finalizácia a postprodukcia
Model je priamo po tlači krehký a je nutné ho ešte finalizovať, tzn., že model je napúšťaný buď lepidlom, epoxidom, voskom alebo sa môžu tieto materiály súčasne kombinovať.
Finálny model je možné ďalej povrchovo upravovať a tak docieliť hladký povrch. Na tmelenie sa dobre osvedčil sprejový tmel, rôzne modelárske alebo akrylátové tmely. Kvôli pórovitosti materiálu je vhodné pred farbením najprv na model naniesť niekoľko vrstiev penetračného náteru.
Na lepenie sa osvedčilo epoxidové lepidlo.
3D tlač zo sadrového kompozitu využíva technológiu od 3D Systems
Prachová technológia Inkjet Powder od 3D Systems pracuje formou nanášania vrstiev vysokoodolného prachového kompozitného materiálu, na ktorý je následne nanášané spojivo/lepidlo. Využívanie štyroch tlačových hláv zabezpečuje plnofarebné prevedenie výsledného modelu.
Vynikajúci materiál pre vytváranie prezentačných a architektonických modelov alebo prototypov, kde farby sú nutné pre rozlíšenie jednotlivých častí. Materiál je tvrdý, ale nepružný a krehký. Má jemnozrnnú štruktúru povrchu a ľahko nasáva tekutiny.
3D technológia tlače ponecháva plnofarebné modely pomocou jemného práškového materiálu, tzv. sadrový kompozit. Iba tento materiál umožňuje plnofarebnú tlač vašich modelov.
Plnofarebná tlač pomocou najmodernejšej 3D technológie, ktorú využívame u nas vo firme MiRe je najrýchlejší a najlacnejší spôsob, ako dosiahnuť plné farebné objekty.
Tieto plnofarebné modely môžu odolať teplotám až 60 ° C (140 ° F)
Typické použitie viacfarebných výtlačkov
Plnofarebná 3D tlač môže byť použitá pre modely s viac ako jednou farbou a pre modely, ktoré nemusia byť funkčné. Jediné obmedzenie na dizajn, ktorý je možné tlačiť, je vaša predstavivosť.
Technológie
Dnešné 3D tlačiarne využívajú pre zhotovenie modelov ako materiál predovšetkým plast, vosk, sadru alebo kov. Najčastejšie sa u nich stretávame s týmito technológiami:
- Fused deposition modeling (FDM)
- Selective Laser Sintering (SLS) a Direct Metal Laser Sintering (DMLS)
- Electron beam melting (EBM)
- Inkjet head 3D printing
- Laminated object manufacturing (LOM)
- Polyjet MatriX
- Material Jetting (MJ), Multi Jet Modleing (MJM)
- Stereolitografia (SLA)
- Digital Light Processing (DLP)
- Binder Jetting (BJ)
Viac o technológiách 3D tlače sa dočítate tu.
Všeobecne o 3D tlači
3D tlač (priestorová tlač) označuje výrobu trojrozmerných modelov podľa softvérovej predlohy. Zdrojom pre počítačový model môžu byť CAD systémy, 3D skenovanie pomocou 3D skenerov, vedecké a technické dáta alebo dáta z medicínskych zobrazovacích systémov. Model vytvorený v počítačovom programe sa rozdelí na tenké horizontálne vrstvy a potom sa odošle do 3D tlačiarne.V technologicky najrozšírenejších prípadoch potom tlačiareň postupne nanáša tekutý materiál vrstvu po vrstve. Vrstvy postupne tvrdnú, až sa spoja do finálnej podoby produktu. Celý proces trvá iba niekoľko hodín s vývojom nových technológií sa stále skracuje a časová úspora je jedným z dôvodov, prečo je 3D tlači predpovedaná veľká budúcnosť.
Zvyšujúca sa popularita 3D tlačiarní tiež spočíva v tom, že na nich možno v priebehu krátkej chvíle vyrobiť takmer čokoľvek az akéhokoľvek oblasti - od strojárskeho priemyslu až po použitý dizajn. Skôr 3D tlačiarne slúžili predovšetkým veľkým firmám na výrobu prototypov, na základe ktorých sa potom schvaľovala alebo upravovala finálna verzia výrobku. Veľký potenciál 3D tlače sa prejavil aj v oblasti medicíny, už na začiatku nového tisícročia začali prebiehať pokusy výroby funkčných náhradných orgánov.
Dnes sa 3D tlač stále zdokonaľuje, náklady na prevádzku tlačiarní sa postupne znižujú a s tým sa rozširuje aj ich využitie. Čím ďalej tým viac ho využívajú dizajnéri na výrobu drobných sériou originálnych šperkov alebo šiat, experimentuje sa s možnosťami vyrábať pomocou tejto technológie, autá, budovy, alebo dokonca potraviny. 3D tlač sa tiež ukazuje byť veľmi dôležitá pre prežitie v extrémnych podmienkach. V USA začala armáda využívať 3D tlač napríklad na výrobu vybavenia pre jednotky, ktoré slúžia ďaleko od civilizácie a nemajú možnosť si v rýchlom čase opatriť náhradné súčiastky.
Technológia 3D tlače
Dnešné 3D tlačiarne využívajú pre zhotovenie modelov ako materiál predovšetkým plast, vosk, sadru alebo kov. Najčastejšie sa u nich stretávame s týmito technológiami:
Fused deposition modeling (FDM) - Nanášanie roztaveného plastu (PLA, ABS) alebo kovového drôtu vo vrstvách, výsledný model má hrúbku okolo 0,25 mm. Najrozšírenejšie a cenovo najdostupnejšie technológie, s ktorou sa často stretávame pri prezentáciách prototypov a vzoriek výrobkov. Tlačiareň vyrába pevné a tvarovo stále modely.
Selective Laser Sintering (SLS) a Direct Metal Laser Sintering (DMLS) - Zapekanie kovového alebo polymérového prášku vo vrstvách pomocou lasera. Modely z týchto tlačiarní sú veľmi presné. Obstaranie a prevádzku týchto tlačiarní býva veľmi nákladné. Táto technológia sa využíva predovšetkým v automobilovom a strojárenskom priemysle alebo medicíne.
Electron beam melting (EBM) - Výstavba modelov pomocou tavenia kovového prášku (zliatiny titánu) vo vrstvách pomocou lúča elektrónov vo vysokej vákuu. Veľkou výhodou tejto technológie je ale výnimočná presnosť a vynikajúce technické vlastnosti vytlačených objektov. Technológia sa využíva v automobilovom, strojárskom priemysle a medicíne, jej vyhotovenie je ale veľmi nákladné.
Inkjet head 3D printing - Vytváranie modelu pomocou nanášania tenkej vrstvy prášku (sadra alebo živica) a tlačou spojovacieho lepidla z tlačových hláv (obdoba inkjetové tlačiarne). Relatívne dostupná a ekonomicky výhodná technológia s využitím v modelárstve, architektúre a dizajne. Umožňuje tiež plnofarebnú tlač.
Laminated object manufacturing (LOM) - Zlepovanie vrstiev lepiaceho papiera, plastu, alebo kovovej fólie na seba a následné tvarovanie nožom alebo laserom. Vytvára veľmi presné modely s kvalitným povrchom a náklady na jej obstaranie nie sú príliš vysoké. Táto technológia je však teraz skôr na ústupe a využíva sa prevažne v architektúre a geografii.
Polyjet MatriX- Vytláčanie fotopolyméru tlačovými hlavami a následné vytvrdzovanie pomocou UV lampy. Vytvára modely s veľmi kvalitným povrchom a hodí sa pre vytváranie detailov. Najčastejšie využívané v automobilovom priemysle, elektronike, medicíne alebo pre výrobcu odevov.
MultiJet Modelling- Vytláčanie vosku tlačovými hlavami. Modely vytvorené pomocou tejto technológie sú presné a detailné, na druhej strane sú tiež veľmi jemné a ťažko sa s nimi manipuluje. Vhodné napríklad do konštrukčných kancelárií k vytváraniu menších vzoriek.
Stereolitografia (SLA) - Vytvrdzovanie tekutého kompozitu (fotopolymér) UV lúčom. Výsledkom sú veľmi presné modely s hladkým povrchom. Táto technológia je schopná vytvárať aj veľké objekty. Nevýhodou je vyššia nákladnosť tejto metódy a nemožnosť výberu materiálu.
Vývoj ďalších technológií 3D tlače
V súčasnej dobe sa tiež experimentuje s využívaním ďalších druhov materiálov. Vedci napríklad používajú špeciálne upravené 3D tlačiarne k vytváraniu modelov pomocou kmeňových buniek. Na začiatku roka 2013 bola napríklad prvýkrát vyskúšaná 3D tlač s ľudskými embryonálnymi bunkami. V budúcnosti sa tak počíta s vytváraním vernejších modelov ľudských tkanív, čo by malo pomôcť napríklad pri výrobe nových liekov.
Ďalším netradičným materiálom môže byť napríklad čokoláda. 3D tlač začínajú totiž využívať cukrári na výrobu originálnych čokoládových tvarov, na ktoré by inak boli potrebné drahé modelovacie nástroje. Navyše si každý zákazník môže vytvoriť vlastný návrh finálneho výrobku.
Špeciálny druh 3D tlačiarne vyvíja tiež NASA. Vo vesmíre je totiž celá posádka lode odkázaná sama na seba a musia mať dostatok nástrojov na to, aby si dokázala poradiť so všetkými problémami, napríklad s opravou lode. Možnosť výroby súčiastok priamo na mieste pomôže tiež celkovo znížiť objem zásob, ktoré cestujú s ľuďmi do vesmíru. 3D tlac bratislava 3D Tisk